Bosanska(bosansko-hercegovačka) nacija!

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Bosanska(bosansko-hercegovačka) nacija!

Komentar  Blanka on Thu Nov 13, 2008 12:01 am

Otvorila sam ovu temu jer me lično jako zanima i direktno se odnosi na moj život.

U svakoj "normalnoj" državi, svi njeni građani pripadaju jednoj naciji i dijele isti osjećaj pripadnosti toj naciji. Kod nas je, nažalost, situacija potpuno drugačija. Kod nas su izmišljeni kojekakvi nazivi "Bošnjaci, bosanski Srbi i bosanski Hrvati", pa stoga ne postoji(odnosno ne postoji zvanično) bosanska nacija(u naslovu sam napisala bh. da se ne bi Hercegovci ljutili Very Happy mada je taj naziv nepraktičan zbog dužine). Ovo znači da je "klasifikacija" izvršena na osnovu religije, što je čista glupost.
Pa stoga, mi koji ne pripadamo nijednoj religiji(ili oni kojima su tri prethodna naziva neprihvatljiva) i koji se izjašnjavamo kao BOSANCI/KE, u vlastitoj državi spadamo u "ostale". Ovo je zaista smiješno i žalosno, i mislim da to ima samo kod nas.

Inače, jedna od inicijativa naše stranke je da se Bosanci/ke uvrste u Ustav kao ravnopravni sa "ostala 3". Glupost mi je da trebamo tražiti "mjesto u Ustavu sa već pomenutim", jer bismo se svi trebali isto deklarisati, ali eto, bolje išta nego ništa.

Zbog mnogobrojnih migracija u posljednjim stoljećima, meni lično nije baš prihvatljiva ona stara definicija po kojoj je nacija "grupa ljudi koji su povezani zajedničkim jezikom, historijom, tradicijom, kulturom".
Ja bih rekla da je najprihvatljivija definicija da je "nacija=pripadnost jednoj državi".
Dokaz za ovo su recimo Švicarska(gdje se pričaju 3 jezika) ili Kanada, a definitivno najljepši primjer mojoj tvrdnji su SAD, gdje se svi njeni stanovnici, bez obzira na vjeru, rasu, porijeklo... deklariraju kao Amerikaci. Kad bi to bio i slučaj kod nas... Crying or Very sad

Kakvo je vaše mišl
jenje o ovoj temi i jedinstvenoj bosanskoj naciji?
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Mjesto : Zenica

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: Bosanska(bosansko-hercegovačka) nacija!

Komentar  Sony on Thu Nov 13, 2008 12:41 am

Moje misljenje??

Licno bih volio da svi oni koji zive u BiH, da se deklariraju kao Bosanci ili Bosnjaci, ili kako vec treba, a ne kao Hrvati ili Srbi ili sta vec...za mene licno, glupo je da oni koji ne zive, koji nisu rodjeni u Hrvatskoj, ili Srbiji se nazivaju Hrvatima ili Srbima...za mene su to Bosanci katolicke ili pravoslavne vjeroispovjesti. Ako sebe nazivaju Hrvatima ili Srbima, samo zato sto im je ista religija kao i kod istocnih ili zapadnih susjeda/komsija, onda bi Srbima Rusi trebali biti braca, ili Hrvatima Slovenci ili Italijani, a muslimanima u BiH Turci ili drzavljani S. Arabije, zato sto imaju istu vjeru????

Bilo bi najbolje da smo svi Bosanci i Hercegovci, a da se razlikujemo, ako vec moramo, po vjeri!! Very Happy Very Happy
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Broj komentara : 141

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Svi smo mi Hercegovci i Bosanci

Komentar  Dobri_Bosnjanin on Thu Nov 13, 2008 1:26 am

Zao mi je ali uređenje je takvo, da smo mi Bosanci samo fikcija u ovoj fiktivnoj drzavi. A sto se tice FOM-a na drzavnom nivou i pokretanju te incijative, o tome nista nismo culi poslije konvencije. Sve mi se nesto cini ili bolje receno ne cini da od toga nece biti nista.
Dobri_Bosnjanin

Broj komentara : 7

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Blanka on Thu Nov 13, 2008 1:40 am

Druže, nažalost, bojim se da je to istina.
Ali, ja ću se uvijek izjašnjavati kao Bosanka, bilo nas u Ustavu ili ne! lol!
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  KeNo on Thu Nov 13, 2008 4:55 pm

Ovako... Za mene, a i za cjelokupnu historiju Bosne i Hercegovine (to su historijske činjenice), postoji samo jedan narod/nacija. To smo mi, Bosanci (i Hercegovci). Nas ima svih vjera, a najjače su ove tri: Islam, Katoličanstvo, i Pravoslavlje. I svaka neka podjela Bosanaca (i Hercegovaca) na neka fiktivna tri ili više KONSTITUTIVNA (ova riječ mi je toliko mrska da vam ne mogu opisati!) naroda je nebulozna. Kako može neko biti Hrvat ili Srbin, a i Turčin, ako mu svi preci unazad hiljadu godina žive u Bosni? Kako ljudima nije jasno da ima npr: (teoretski, mada me je svako kome sam pokušao ovo objasniti proglasio ludakom) i Srba koji su muslimani, Hrvata koji su pravoslavci, pa čak i Turaka koji su katolici!? (da da, ima i Turaka koji su katolici.) To je sve logično, jer ne može se poistovjećivati vjera i nacija! To je najveća glupost, i nije mi jasno kako to ljudi ne shvataju! Po toj nekoj uvrnutoj logici, svi su muslimani Bošnjaci, svi su katolici Hrvati, i svi su pravoslavci Srbi. Znači u Americi nema katolika, sve su to Hrvati, samo što to ne znaju, u Rusiji nema pravoslavaca, ljudi moji, pa to su Srbi!! Kakvi muslimani u Turskoj, sve su to Bošnjaci j.....!!!!! Poenta moje priče je očigledna, pa ko konta sta hoću da kažem, svaka čast. Ko ne konta, boli me k.... Pozz svima.

Administrator
Administrator

Broj komentara : 108
Mjesto : Nicaze

Vidi profil korisnika http://smze.net

Na vrh Go down

Komentar  Sony on Thu Nov 13, 2008 6:17 pm

KeNo (citat):Ovako... Za mene, a i za cjelokupnu historiju Bosne i Hercegovine (to su historijske činjenice), postoji samo jedan narod/nacija. To smo mi, Bosanci (i Hercegovci). Nas ima svih vjera, a najjače su ove tri: Islam, Katoličanstvo, i Pravoslavlje. I svaka neka podjela Bosanaca (i Hercegovaca) na neka fiktivna tri ili više KONSTITUTIVNA (ova riječ mi je toliko mrska da vam ne mogu opisati!) naroda je nebulozna. Kako može neko biti Hrvat ili Srbin, a i Turčin, ako mu svi preci unazad hiljadu godina žive u Bosni? Kako ljudima nije jasno da ima npr: (teoretski, mada me je svako kome sam pokušao ovo objasniti proglasio ludakom) i Srba koji su muslimani, Hrvata koji su pravoslavci, pa čak i Turaka koji su katolici!? (da da, ima i Turaka koji su katolici.) To je sve logično, jer ne može se poistovjećivati vjera i nacija! To je najveća glupost, i nije mi jasno kako to ljudi ne shvataju! Po toj nekoj uvrnutoj logici, svi su muslimani Bošnjaci, svi su katolici Hrvati, i svi su pravoslavci Srbi. Znači u Americi nema katolika, sve su to Hrvati, samo što to ne znaju, u Rusiji nema pravoslavaca, ljudi moji, pa to su Srbi!! Kakvi muslimani u Turskoj, sve su to Bošnjaci j.....!!!!! Poenta moje priče je očigledna, pa ko konta sta hoću da kažem, svaka čast. Ko ne konta, boli me k.... Pozz svima.

Slazem se s tobom! Nesto slicno sam i ja rekao:D
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Semir on Thu Nov 13, 2008 11:16 pm

Ma neka konta kako ko hoce. Ja sam rodjen u bivsoj SFRJ i bio sam njen drzavljanin dok se "nazalost" nije raspala. Sada sam drzavljanin Bosne i Hercegovine i tim se ponosim! Ja sam Bosanac i Hercegovac, nisam ni BOSNJAK NI HRVAT NI SRBIN- OVE TRI RIJECI NE POSTOJE U MOM RIJECNIKU Laughing !

Pozdrav svima od bosanca! lol!
Semir
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 64

Vidi profil korisnika http://www.cityzeradio.co.cc/

Na vrh Go down

Komentar  1116 on Sat Nov 15, 2008 1:18 am

Blanka (citat):Kod nas su izmišljeni kojekakvi nazivi "Bošnjaci, bosanski Srbi i bosanski Hrvati", pa stoga ne postoji(odnosno ne postoji zvanično) bosanska nacija(u naslovu sam napisala bh. da se ne bi Hercegovci ljutili Very Happy mada je taj naziv nepraktičan zbog dužine). Ovo znači da je "klasifikacija" izvršena na osnovu religije, što je čista glupost.
Pa stoga, mi koji ne pripadamo nijednoj religiji(ili oni kojima su tri prethodna naziva neprihvatljiva) i koji se izjašnjavamo kao BOSANCI/KE, u vlastitoj državi spadamo u "ostale". Ovo je zaista smiješno i žalosno, i mislim da to ima samo kod nas.

Upravu si, ali to nisu kojekakvi nazivi, nego zvanični nazivi tri konstitutivna naroda u BiH. Dakle, takav je zakon.

Blanka (citat):Inače, jedna od inicijativa naše stranke je da se Bosanci/ke uvrste u Ustav kao ravnopravni sa "ostala 3". Glupost mi je da trebamo tražiti "mjesto u Ustavu sa već pomenutim", jer bismo se svi trebali isto deklarisati, ali eto, bolje išta nego ništa.

Opet glupost je tražiti da se uvrsti dodatna kategorija, jer se cjelokupno uredjenje države bazira na tri konstitutivna naroda.
Dalo bi se raspravljati o ispravnoj definicija naroda i nacije.

Ako bi se već šta mijenjalo onda bi najbolji i najlogičniji potez bio ukidanje dosadašnjih kategorija, te imenovanje svih Bosancima i Hercegovcima. Po meni lično je pogrešna odredba po kojoj se narodnost odredjuje na osnovu religijskog opredjeljenja, to ima samo kod nas. I samo kod nas religija toliko bitna u javnom životu, iako se BiH vodi kao sekularna država zvanično. To imamo zahvaliti naprosto glupom svijetu koji živi ovdje (većina, ne svi) i kradljivcima, kriminalcima = političarima iz gotovo svih stranaka osim SDP-a i nekih sitnih izuzetaka tipa LDS, SDU i sl. (iako su sve te stranke od kadrova sdp-a nastale tako što su ih potplatili sa namjerom da se oslabi i uništi sdp, ali to nije sad tema) koje koriste takav sistem uredjenja države da se zadržavaju na poziciji na kojoj jesu skoro pa dva desetljeća.

Blanka (citat):Zbog mnogobrojnih migracija u posljednjim stoljećima, meni lično nije baš prihvatljiva ona stara definicija po kojoj je nacija "grupa ljudi koji su povezani zajedničkim jezikom, historijom, tradicijom, kulturom".
Ja bih rekla da je najprihvatljivija definicija da je "nacija=pripadnost jednoj državi".
Dokaz za ovo su recimo Švicarska(gdje se pričaju 3 jezika) ili Kanada, a definitivno najljepši primjer mojoj tvrdnji su SAD, gdje se svi njeni stanovnici, bez obzira na vjeru, rasu, porijeklo... deklariraju kao Amerikaci. Kad bi to bio i slučaj kod nas... Crying or Very sad

Kakvo je vaše mišljenje o ovoj temi i jedinstvenoj bosanskoj naciji?

Odlični su primjeri.

1116
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 87

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  bdn on Tue Nov 18, 2008 3:01 am

dobri moji bosanci i hercegovci,sasvim je jasno da je ovde u pitanju klasični"hljeba i igara"koncept,samo što umjesto umjesto dalekih nam,rimskih gladijatora,stradavamo mi,a hljeba je sve manje i manje...pored utega barbarske prvobitne akumulacije kapitala(vidjene prije vijek i po),epidemijskog PTSP-a(da,svi smo pomalo ludi)na leđima nosimo ovaj dejtonski abort-produkt,mrtav,a da nije ni prvi put udahnuo,i breme trojezičnosti,tronaciona...ovo sveto trojstvo sastavljeno od istorijskih neistina i iskrivljavanja fakata služi oligarsima(kojih se ne bi postidio ni Temudžin i njegovi jahači-ubice)da nam mažu oči strahom od drugih i drugačijih ,ne bi li njima x na pravom mjestu i u pravo vrijeme omogućili još jedno četverogodišnje plandovanje na račun tanke narodne kese...složio bih se sa dobrim bošnjaninom da poslije konvencije FOM-a i deklaracije(koja za nas treba imati važnost Deklaracije o nezavisnosti)nismo učinili mnogo na promovisanju ideje sveopšteg bosanstva kao osnovne političke ideje,pored "države socijalnog blagostanja"i drugih paradigmi socijalne demokratije.Razlo g možda leži u pomalo plašljivoj politici partije koja ne želeći da se konfrontira sa oteščalim hrvatskim i srpskim nacionom i poletnim bošnjačkim im sabratom,igra na sigurno....za napredne(obično manjinu) mi smo hercegovci i bosanci,a za mase mi stojimo na fonu već ofucanog"jedinstva različitosti"...to mora stati ..taj defetistički,kukavički stav priklanjanja masovnoj histeriji u nadi da će SDP biračko tijelo rasti kao repa(dakle bez korijena i podložna olujama)nije mudra politika...makar riskirali da se pretvorimo u elitističku partiju zaludjelih bosanca(što se naravno,zbog političke inercije neće desiti)moramo insistirati na proBIH programu na svakom koraku.Ako ćemo tako izgubiti glas nekog freaka opijenog bofl-istorijom,tim bolje...mens sana in corpore sano...ali naše tijelo je zaraženo i ako ne primi svježu bosansku krv,umrijeće(a već pomalo zaudara)...makar ne doživjeli sretan ishod tog procesa,mi moramo biti njegovi pokretači..sat otkucava...

bdn

Broj komentara : 6

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  KeNo on Tue Nov 18, 2008 12:03 pm

Živio govornik! cheers

Administrator
Administrator

Broj komentara : 108
Mjesto : Nicaze

Vidi profil korisnika http://smze.net

Na vrh Go down

Komentar  Sony on Wed Nov 19, 2008 7:53 pm

Slazem se Keno.Very Happy
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Damir on Tue Dec 02, 2008 3:18 pm

E drugovi moji. posto sam pročitao sve vaše komentare na ovu temu, neću pisati ništa novo jer naravno razmišljam isto kao i vi. Pa ne bih da ponavljam. Al ću vam zato reći da smo mi upravo zbog toga tu da neke stvari promijenimo i da ne dozvolimo da se neke bolesne i ničim utemeljene ideologije šire ovom zemljom.
Damir

Broj komentara : 9

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Blanka on Wed Dec 03, 2008 12:01 am

Damir (citat):E drugovi moji. posto sam pročitao sve vaše komentare na ovu temu, neću pisati ništa novo jer naravno razmišljam isto kao i vi. Pa ne bih da ponavljam. Al ću vam zato reći da smo mi upravo zbog toga tu da neke stvari promijenimo i da ne dozvolimo da se neke bolesne i ničim utemeljene ideologije šire ovom zemljom.

Tako je predsjedniče!!! cheers cheers cheers
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  alenKoo on Wed Dec 03, 2008 2:01 pm

ja nisam citao ove gluposti sto ste vi pisali...jwer ja znam da se iv ne razumijete u ove stvari tako da ne zalim da gubim vrijeme...hahahaa
ova da ja vama nesto kazem, u ovakvoj situaciji pribjegnete mojoj metodi...ako vam je dosta svega odete kod pumpadzije i kazete Pumpas moj daj ti menic promijeni naciju i onda pimpadzija vama daj jednu dozu svjeze Svicarske krvi(jer pobogu Svicarci su neutralni) i tako vi postanete neitralni i izigravate Svicarca u BiH i pravi te se ludi kao i ovi stranci...jedostavno receno zabole vas qurac za sve..ili akademski receno kulirate....hehehhee
valjal ovaj metod??????

alenKoo

Broj komentara : 7

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Wed Dec 03, 2008 5:32 pm

alenKoo (citat):ja nisam citao ove gluposti sto ste vi pisali...jwer ja znam da se iv ne razumijete u ove stvari tako da ne zalim da gubim vrijeme...hahahaa
ova da ja vama nesto kazem, u ovakvoj situaciji pribjegnete mojoj metodi...ako vam je dosta svega odete kod pumpadzije i kazete Pumpas moj daj ti menic promijeni naciju i onda pimpadzija vama daj jednu dozu svjeze Svicarske krvi(jer pobogu Svicarci su neutralni) i tako vi postanete neitralni i izigravate Svicarca u BiH i pravi te se ludi kao i ovi stranci...jedostavno receno zabole vas qurac za sve..ili akademski receno kulirate....hehehhee
valjal ovaj metod??????

haha ovakav post se mogao ocekivati od velikog filozofa alena Very Happy hehe nije lose Smile

Administrator

Broj komentara : 154

Vidi profil korisnika http://fomsdp.team-talk.net

Na vrh Go down

Komentar  alenha on Mon Dec 29, 2008 12:34 pm

mi nemozemo mnogo uticati na situaciju kakva jest,niti ce se ona promjeniti u dogledno vrijeme,ali se mozemo i moramo boriti svim mogucim sredstvima protiv sve vise narastajuceg nacionalizma i sovinizma koji BiH definitivno vodi u izolaciju i vjecnu tamu.

alenha

Broj komentara : 6

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sponsored content

Sponsored content

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh