vjerska sloboda i sloboda od vjere

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

vjerska sloboda i sloboda od vjere

Komentar  alenha on Mon Dec 29, 2008 1:06 pm

Nisam siguran da li je ovdje pravo mjesto da otvorim ovu temu al eto.Interesuje me šta članovi foruma misle o ovoj temi.Svi mi veoma dobro znamo šta se u ovom gradu dešava po tom pitanju.Zenica je grad u kojemu je veoma teško odvojiti vjeru od bilo koje društvene aktivnosti ili se to meni samo čini.Povodom toga želio bih da malo prodiskutujemo o tome.

alenha

Broj komentara : 6

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Re: vjerska sloboda i sloboda od vjere

Komentar  1116 on Mon Dec 29, 2008 7:17 pm

Eh da je samo Zenica...
Društvo čitavo u cjelini, bez razlike od konfesije do konfesije, svi imaju svoje propagandne medije (nažalost jako popularne).

Zenica je super primjer, vjerski službenici nas vode u budućnost.
Protivm sam toga, iako o svojim privatnim vidjenjima religije ne želim raspravljati. Mislim da religija treba biti jedna privatna stvar svakog pojedinca, i da je ovoliko medijski eksplatisati religiju neumjesno. Hodze, popovi, svecenici i svi ostali vjerski sluzbenici bi trebali da rade svoj posao, ne da se mijesaju u politiku. Ili, ako nece, neka se BiH proglasi nesekularnom drzavom, pa neka uzivaju...ionako smo sekularna drzava samo na papiru...

Dalje, licno smatram da su svi vjerski sluzbenici licemjeri bez trunke stida....i da samo blate svoje religije svojim istupima pod krinkom nacionalne ugrozenosti...ljudi, kao najgluplji dio bih drustva (u koje ukljucujem i domace zivotinje) tu pricu kusaju k'o gladan grah,....jebiga

Da bi se u bilo cemu uspjelo treba biti vjernik po mjeri vladajuce kaste....tuzno je to...

1116
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 87
Mjesto : Zenica

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Sony on Tue Dec 30, 2008 2:14 am

Religija bi trebala ostati unutar kuce i porodice, i unutar vjerskih objekata....ne bi se trebala mijesati s politikom..

A sto se tice vjerskih sluzbenika, vecina su lopovi na svoj nacin Smile
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Broj komentara : 141

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Thu Jan 08, 2009 1:15 pm

nazalost skoro svi danasnji vjerski poglavari hodaju okolo sa dobro otvorenim dzepom i ceesto kada im se pbratis prvo se nakaslju i pokazu ocima na dzep i opipaju kovertu koju si im dao pa na osnovu debljine koverte i ti dobijes pravi vjerski savjet i pomoc ...
opet da naglasim SKORO SVI a ne SVI da ne bi bilo citiranja i negodovanja ...

Administrator

Broj komentara : 154

Vidi profil korisnika http://fomsdp.team-talk.net

Na vrh Go down

Komentar  Blanka on Fri Jan 09, 2009 7:49 pm

Nažalost, religija je duboko "zašla" u sve sfere naših života. Najviše iz toga profitiraju, naravno, vjerski poglavari. Šireći "suživot i toleranciju", svakim danom sve više "pune" svoje džepove, vozaju "bijesna" auta, mijenjaju žene(aludiram na katoličke šveštenike, jer je njima "zabranjeno takvo ponašanje" Rolling Eyes

U crkvama i džamijama se govori o politici, o tome za koga narod treba glasati, u školama i vrtićima nam se djeca dijele na one "koji idu na vjeronauku i dobijaju bonbone" i "one koji ne idu i, naravno, ne dobijaju bonbone"... A BiH je sekularna država?! Ko bi rekao?! Shocked

Međutim, što se tiče Zenice, suživota i tolerancije u njoj, ja sam zadovoljna i uvjerena sam da je Zenica jedan od rijetkih gradova koji se time može pohvaliti. Cool
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  1116 on Fri Jan 09, 2009 11:38 pm

Čime se možemo pohvaliti? Mislim ako si ikada bila prisutna i slušala šta govore u bogomoljama...

1116
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Blanka on Sat Jan 10, 2009 7:08 pm

1116 (citat):Čime se možemo pohvaliti? Mislim ako si ikada bila prisutna i slušala šta govore u bogomoljama...

Nisam rekla da se možemo pohvaliti time šta nam hodže, popovi i sveštenici govore u bogomoljama(prolazila sam jednom petkom pored Čaršijske džamije kada je hodža javno govorio da SDP vodi kampanju protiv IZ a znam i mnogo primjera u drugim bogomoljama).

Mislila sam na to da se možemo pohvaliti suživotom i tolerencijom u našem gradu. Dovoljan mi je primjer moje društvo, odnosno moja bliža okolina(slavimo sve praznike zajedno, uopšte nije bitno kako se ko zove...), raja na fakultetu, mnogi studenti koji dođu iz manjih gradova gdje su netolerancija i podijeljenost vidjljivi su oduševljeni onim što vide u Zenici, na Bilinom polju se više od 10 godina nisu čule nacionalističke parole(osim kada dođu čobani iz provincija i kasabica na utakmicu repke)... Zar to nisu dovoljni razlozi da budemo zadovoljni?!
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  1116 on Mon Jan 12, 2009 12:31 am

Da, ali ja mislim da je to zaostavština od vremene prije 20+ godina...kad izumru i zadnji pravi zeničani, i 100% preovladaju doseljenici toga neće biti, jer većina ljudi koja dodje u Zenicu, ne dodje iz boljeg, nego iz sela sa velikih nadmorskih visina...u prevodu jednonacionalnih sredina...

1116
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  Mario on Mon Jan 12, 2009 5:41 pm

slazem se sa tim sto kazes i uskoro ce i u Zenici da preovlada stanovnistvo sa visih nadmorskih sredina Very Happy kao sto ti to fino rece... za sada nije lose ali se bojim da ovo ide prema gorem a ne prema boljem

Administrator

Broj komentara : 154

Vidi profil korisnika http://fomsdp.team-talk.net

Na vrh Go down

Komentar  Blanka on Mon Jan 12, 2009 5:54 pm

Sada je dobro, najbitnije je da ima više kulturnih, obrazovanih ljudi nego li onih "drugih". Nemojte biti pesimisti, ne mora značiti da će ovi "drugi" preovladati. lol!
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Međutim, što se tiče Zenice, suživota i tolerancije u njoj, ja sam zadovoljna i uvjerena sam da je Zenica jedan od rijetkih gradova koji se time može pohvaliti.

Komentar  alenha on Tue Jan 13, 2009 2:40 pm

U Bosni i Hercegovini izgeda vlada mišljenje da se jedino koncetracionim logorima krše ljudska prava manjina,dok je sve ostalo ok.Međutim,malo smo skrenuli sa teme.Moje mišljenje je da u Zenici ( pretpostavljam i ostatku BiH ) nemožeš ništa raditi ili napredovati osim možda prodavat banane i narandže na pijaci ili sl. ako nisi fanatični pripadnik neke vjere ( hodža ili pop kažu da je noć onda je noć iako je dan ),ili da ti se za veliki grijeh uzima ako radiš u nekoj firmi a ne postiš ni jedan dan ramazana ili neideš na misu onda najvjerovatnije poslije toga slijedi otkaz iz te firme.Ono kao dali su ti šansu a ti je nisi iskoristio.Naravno da takvi poslodavci to neće priznat ni pismeno ni usmeno jer je naravno protivzakonito, ali to je veoma prisutno kod nas to znam iz ličnog iskustva.Da bi ostao u takvoj firmi moraš bar da se pretvaraš da si fanatični pripadnik neke vjere ili nisi podoban.Na taj način se stvaraju poltroni koji neće puno pitat šta,kako,gdje,s kim,s čim i sl. koji će ako zatreba da sami vrše pritisak (mobing) u cilju da te izvedu "na pravi put" sa kojeg si ti po njihovom mišljenju debelo skrenuo jer ne forsiraš vjeru i naciju kao glavnu odrednicu životnog puta.Ako im se ne povinuješ ne samo da ćeš ostati bez posla nego ćeš dobiti i pregršt neumjerenih kvalifikacija od ljudi koji nisu kompententni da te kvalifikacije daju.

alenha

Broj komentara : 6

Vidi profil korisnika

Na vrh Go down

Komentar  1116 on Tue Jan 13, 2009 6:51 pm

Bravo Alene Cool Very Happy

1116
Škrabalo
Škrabalo